KULTURA / Hudba

Popis:
8.7.2017

59. ročník je minulostí. Smetanova Litomyšl už myslí na jubileum

LITOMYŠL

Více než tři desítky představení má za sebou 59. ročník Národního festivalu Smetanova Litomyšl, který se uskutečnil od 16. června do 6. července 2017. Mimořádné výkony sklízely bouřlivý potlesk a festivaloví hosté si vybírali z pestré dramaturgické škály. Letošní novinkou, která si rychle našla oblibu, se staly Festivalové zahrady s bohatým doprovodným programem.

„Ještě v roce 1992 Smetanova Litomyšl trvala 6 dní, konalo se 8 pořadů a rozpočet byl jeden milion. Nyní festival trvá tři týdny, pořadů je skoro čtyřicet a k nim se přidal bohatý doprovodný program, rozpočet přesahuje 34 milionů korun,“ říká ředitel Smetanovy Litomyšle Jan Pikna. Letos si hosté například vyslechli fenomenálního houslistu Shlomo Mintze, desetinásobného držitele ceny Grammy Arturo Sandovala, skvělého houslistu Josefa Špačka či úžasnou pěvkyni Valentinu Nafornitu či sympatického pěvce Adama Plachetku. Zkrátka jedna hvězda předávala štafetu druhé. Diváci bouřlivě ocenili také výkony Vojtěcha Dyka, B-Side Bandu a The Puppini Sisters či světoznámého Budapešťského cikánského symfonického orchestru, který předvedl tříhodinovou strhující show. „Koncert Juliana Steckela, Radka Baboráka a České Sinfonietty se úrovní naprosto vymykal koncertnímu standardu v Čechách, to je prostě fakt,“ prohlásil umělecký ředitel Smetanovy Litomyšle Vojtěch Stříteský a dodal: „Než déšť poněku ovlivnil přijetí a vyznění Brahmsova houslového koncertu, mohu stejně mluvit o České filharmonii a Semjonu Bačkovovi či Mahlerově Titanu.“ Vydáno bylo cca 25 600 vstupenek, z nichž zhruba 25 200 našlo svého majitele. Největší zájem byl tradičně o opery nebo velké koncerty, u nichž byla obsazenost téměř stoprocentní. Pořady se uskutečnily na 2. zámeckém nádvoří, v zámecké jízdárně, piaristickém kostele Nalezení sv. Kříže, Kapitulním chrámu Povýšení sv. Kříže, ale také na rokokovém zámečku v Nových Hradech.

Sázka, která se Smetanově Litomyšli vyplatila, byl doprovodný program nazvaný Festivalové zahrady. Po všechny festivalové víkendy a sváteční dny se v Klášterních zahradách konaly koncerty, projekce na LEDce, pohádky, Debaty na pytlích, pikniky… zkrátka zábava všeho druhu, která do tohoto krásného místa nedaleko zámku přilákala tisíce návštěvníků. „Z Festivalových zahrad mám velikou radost. Fungovaly téměř tak, jak jsem si to vysnil. Podle očekávání bylo jejich Achillovou patou počasí, ale když bylo krásně, zaplnil se trávník dobře naladěnými návštěvníky. Program ve Festivalových zahradách byl otevřený bezplatně všem návštěvníkům, ale také všem hudebním žánrům, nejrůznějším uměleckým formám a vysoký důraz byl kladený na mládežnické a amatérské muzicírování,“ vysvětlil Jan Pikna.

„Smetanova Litomyšl se může právem považovat za dlouhodobou iniciativu, která je skutečně obecně prospěšná. A to pro kulturu obecně, aby si lidé připomínali, že zde v minulosti i v současnosti existovaly vynikající osobnosti a soubory, které můžeme vyvážet do celého světa. Obecná prospěšnost je v kulturnosti, vzdělání, poznání historie, úctě k píli a talentu, možnosti zapojit mladou generaci do něčeho, co člověka povznáší a inspiruje. To nám dává inspiraci pro náš život po mnoha stránkách,“ říká prezident festivalu Pavel Kysilka.

V příštím roce se Smetanova Litomyšl uskuteční od 14. června do 8. července. Celý program čítá na čtyři desítky pořadů, ze Smetany například premiéra Libuše, Česká píseň a Z mého života v podání světově úspěšného Haasova kvarteta. Janáčkova Glagolská, Jenůfa i Sinfonietta. V podání České filharmonie Novosvětská i premiéra kantáty Český poutník k 100. výročí republiky, Bachova Velká mše h moll, Chopinův klavírní koncert s Ivem Kahánkem a Tonkünstler Orchester. Unikátní Den s Haydnem a Radkem Baborákem. Velké finále bude tentokrát „plné překvapení“. „A co prozradím na závěr? Ohňostrojné představení Vivat 60. Smetanova Litomyšl!,“ uzavírá Vojtěch Stříteský.

Autor / zdroj: Mgr. Jana Bisová

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Kinematovlak rozváží filmy i zábavu po českých městech

Pestrobarevný Kinematovlak vyráží letos už po patnácté v řadě na svoji tradiční pouť po českých městech. Od 14. května až do 1. června budou v oblíben

Post

Na Pardubicku provedli hygienici v souvislosti s protikuřáckým zákonem 400 kontrol

Od 27. května 2017 až do 31. března 2018 vykonala hygiena v Pardubickém kraji v souvislosti se zákazem kouření přes 400 kontrol. Na peněžní pokuty zde

Post

Saint-Gobain Adfors CZ plánuje v Litomyšli další investice

Adfors, člen skupiny Saint-Gobain a největší výrobce skelných vláken a výrobků ze skelného vlákna, investuje v roce 2018 více než 380 milionů Kč do ro

Reklama

garaze.fabrego.cz

Reklama

PARTNEŘI

www.beautyexpo.cz garaze.fabrego.cz Maminčino koření www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA