KAM NA VÝLET / Historické a zvláštní vlaky

Popis: Mladějovská průmyslová dráha.
Mladějovská průmyslová dráha.
Autor / zdroj: mladejov.cz

Navštivte jedinečnou úzkokolejku o rozchodu pouhých 600 mm. Jízda bude zážitkem na hodně dlouho

MLADĚJOV NA MORAVĚ

Navštivte jedinečnou úzkokolejku o rozchodu pouhých 600 mm. Pravidelné jízdy výletních vlaků vedených historickou parní lokomotivou se konají vybrané soboty v květnu, červnu, každou prázdninovou sobotu a vybrané soboty v září. Jízda po Mladějovské průmyslové dráze pro vás bude zážitkem na hodně dlouhou dobu.

Jedenáct kilometrů dlouhá mladějovská úzkokolejka o rozchodu 600 mm byla vybudována na sklonku první světové války pro dopravu lupku, šamotu a místního uhlí. Svému účelu sloužila až do zrušení dolů a uzavření šamotky v roce 1991. Po celou dobu provozu sloužily na této trati převážně parní lokomotivy.

S těmi se dnes můžete setkat ve vyhlášených termínech v čele pravidelných výletních vlaků, případně při některé z dalších akcí, které pořádá Mladějovská průmyslová dráha. 

Výletní jízdy
Navštivte jedinečnou úzkokolejku o rozchodu pouhých 600 mm. Pravidelné jízdy výletních vlaků vedených historickou parní lokomotivou se konají vybrané soboty v květnu, červnu, každou prázdninovou sobotu a vybrané soboty v září.

Čtyřikrát denně odjíždějí výletní vlaky z Mladějova na Moravě na Novou Ves u Kunčiny (kratší výlet) nebo až do konečné stanice Hřebeč doly (delší výlet). Ačkoliv je mladějovská úzkokolejka dráhou původně průmyslovou, vede její trať krásnou přírodou po úbočí Hřebečovského hřbetu.

V cíli své cesty můžete absolvovat krátkou provázenou prohlídku památek na místní hornickou činnost: portálu dolu Hugo Karel na Nové Vsi a areálu bývalého důlního komplexu na Hřebči. A po návratu zpátky do Mladějova můžete pokračovat návštěvou expozic Průmyslového muzea Mladějov nebo obědem v občerstvení U parního stroje. 

Zvláštní vlaky
Na objednávku pro vás v Mladějově rádi vypraví zvláštní osobní vlak mimo vyhlášené veřejné termíny jízd, vedený motorovou nebo parní lokomotivou. Pro fotografy mohou vypravit také nákladní vlak nebo osobní či nákladní důlní soupravu.

Volba vozidel a jejich řazení, trasa a jízdní řád vlaku záleží pouze na společné domluvě. Jen je potřeba respektovat výluky nutné pro údržbu a opravy trati a odstavení lokomotiv kvůli opravám nebo z technologických důvodů. 

Mimořádné prohlídky muzea a kavárna
Po domluvě je možné zorganizovat prohlídky expozic Průmyslového muzea Mladějov i mimo pravidelnou otevírací dobu. Také je možné domluvit otevření občerstvení U parního stroje pro soukromou oslavu.

Více informací včetně aktuálních akcí, jízdních řádů a cen jízdného najdete na webu mladejov.cz.

Autor / zdroj: -red-

DALŠÍ ČLÁNKY

Zapečená cuketa

Jednoduché zapečené jídlo, které může být skvělou krémovou přílohou plnou chuti, aniž by bylo příliš tučné. Pro lehkou večeři podáváme se salátem.

Honza Křivi Křivánek po 11 sezónách opouští Folimanku

Folimance i fanouškům USK Praha dobře známý Jan Křivánek, který v hale pod Nuselským mostem odehrál v dresu vysokoškoláků celkem jedenáct sezón, odchá

Navzdory pandemii se bude i letos konat Festival bulharských filmů

Pořadatelé upravili formát a letos můžete festival navštívit z pohodlí a hlavně bezpečí svého domova. Již dvanáctý ročník v řadě proběhne online. Díky

DNES SE STALO

HISTORIE15. srpna 1645

odrazilo Brno statečně poslední útok Švédů a skončilo dlouhé obléhání. Brněnská posádka, tvořená 500 vojáky a asi tisícovkou obyvatel Brna, ubránila město proti asi 28 tisícům vojáků generála Lennarta Torstensona.

DOPRAVA15. srpna 1900

byl ukončen provoz první elektrické tramvaje na území Česka – Křižíkovy Elektrické dráhy na Letné v Praze.

ZAJÍMAVOSTI15. srpna 1914

došlo k slavnostnímu otevření Panamského průplavu, který spojuje Atlantský oceán a Tichý oceán (konkrétněji Karibské moře a Panamský záliv).

POZVÁNKA OBRAZEM